ARTYŚCI | PROGRAM PARTNERZY | BILET


Mirosław Filonik ? urodzony w 1958 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował w latach 1980 1985 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tytuł doktora otrzymał w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2008 roku. W 1985 roku razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim założył grupę Neue Bieriemiennost, która zaliczana jest do najważniejszych ugrupowań lat 80. w Polsce. Wspólnie zrealizowali dwanaście wystaw, akcji, odczytów. Uważany jest za współtwórcę nowej ekspresji i rzeźby postmalarskiej. Od 1990 roku działa indywidualnie. Od ponad dwudziestu lat tworzy instalacje świetlne używając lamp jarzeniowych o unikatowej jasnobłękitnej barwie produkowanych dla niego przez firmę Philips Lighting Poland. Swoje instalacje prezentował na ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Galerii Zachęta oraz CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, w Instytutach Kultury Polskiej w Berlinie Lipsku, Rzymie oraz galeriach zagranicznych: Ateneo de Caracas, Kunstverein ? Freiburg, KunstvereinBonn, Kunstlerhaus BethanienBerlin, Witte de With, Center for Contemporary ArtRotterdam.

W 1998 roku artysta został zaproszony do udziału w konkursie zamkniętym na instalację

świetlną do Neue Bundestag w Berlinie. Prace Filonika znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Galerie fu?r Zeitgenössische Kunst w Lipsku.

DELIGHT SYSTEM

Delight System to nowa praca Mirosława przygotowana specjalnie na Open Source Art Festival.

Świetlna instalacja lamp jarzeniowych wbudowana w przestrzeni publiczną w pobliżu Państwowej Galerii Sztuki będzie pierwszym znakiem rozpoznawalnym VI edycji Open Source ART Festival. Artysta sięga do podstawowych form geometrycznych: linii prostych, ukośnych, przekreśleń, krzyży, które poprzez swoją powtarzalność tworzą rytmy oraz układy przestrzenne o bardziej rozbudowanej strukturze.

culture.pl/pl/tworca/miroslaw-filonik