Klara Lewis

KONCERTY WYSTAWA PARTNERZY | BILETY


Po słynnej kolaboracji – Klara Lewis & Simon Fisher Turner, „Care” – szwedzka artystka powraca z albumem „Ingrid” jej trzecim solowym wydawnictwem dla wytwórni Editions Mego.

„Ingrid” jest odejściem od poprzednich dwóch solowych nagrań, dryfuje daleko od niezwykłych rytmicznych wariacji „Too” czy „Ett”, idąc zdecydowanie w stronę eksperymentu na długiej formie. Zawiera ona pulsujący rdzeń tamtych nagrań, lecz jej struktura budowana jest na zapętlaniu pojedynczej linii wiolonczeli, pokrywanej powracającą falą dystorsji. Jest niemal głosem, pieśnią dotkliwie przechodzącą z szeptu w krzyk, by wreszcie zaśpiewać spokojnie, w stronę światła.

Momentami „Ingrid” przywodzi na myśl zapętloną melancholię Williama Basińskiego, czy kontrolowane i nowatorskie eksperymenty fazowe Steve’a Reicha, kiedy indziej zbliża się do chaotycznej fizyczności skandynawskiego black metalu. Jednak całość jest zamknięta w szczególnie emocjonalnym świecie Klary Lewis. Rozpuszczając znajome, piękne brzmienia strun w kąpieli hałasu, Lewis pozwala wzrastać czemuś gwałtownemu, ale i delikatnemu. W społeczeństwie przeszytym cynizmem „Ingrid” jest katarktycznym doświadczeniem dla słuchacza, jest też światłem nadziei.